• به وب استیودنت خوش آمدیدد
 • آموزش های ما را از وب سایت به نشانی www.WebStudent.ir پیگیری کنید
 • لطفا قوانین را مطالعه فرمایید
 • آموزش های گام به گام و تصویری
 • لطفا قوانین را مطالعه فرمایید
درود مهمان گرامی! ورود ثبت نام

آخرین اخبار انجمن وب استیودنت

آموزش سی پنل (cPanel) و کار با آن - بخش دوم

آموزش سی پنل (cPanel) و کار با آن - بخش دوم

این صفحه را به اشتراک بگذارید:آموزش سی پنل (cPanel) و کار با آن - بخش دوم
زمان کنونی: 1398-8-29، 01:54:15
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Bahrami
آخرین ارسال: zeinab fazli
پاسخ 2
بازدید 3516امتیاز موضوع:
 • 3 رأی - میانگین امتیازات: 4.33
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش سی پنل (cPanel) و کار با آن - بخش دوم
#1
در (دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.) بصورت کلی سی پنل (cPanel) را معرفی کردیم و موارد زیر را نیز یاد گرفتیم:
 • چگونه وارد سی پنل شویم
 • آشنایی با بخش های مختلف سی پنل
 • معرفی گزینه مدیریت فایل (File Manager) در سی پنل (cPanel) و تمام بخش های آن
 • بارگزاری (آپلود - Upload) فایل در سی پنل (cPanel)
 • خارج کردن فایل از حالت فشرده (Extract) در سی پنل (cPanel)
 • ساخت پوشه (Folder) جدید در سی پنل (cPanel)
 • ساخت فایل (File) جدید سی پنل (cPanel)
 • تغییر نام (Rename) پوشه یا فایل در سی پنل (cPanel)

پیشنهاد می شود ابتدا (دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.) را مطالعه فرمایید (برای مطالعه آموزش بخش نخست (دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.) را کلیک کنید)
هم اکنون آموزش بخش دوم سی پنل (cPanel) را آغاز می کنیم به امید این که سودمند باشد.
به دلیل این که آموزش ما به صورت تصویری است، و تصویر های زیاد باعث کند شدن بارگزاری (load) صفحه ها می شود، تصمیم گرفتم که این آموزش را در یک نوشته جدید پیگیری کنم.

روش انتقال (Cut یا Move) و کپی (Copy) فایل یا پوشه در سی پنل (cPanel)

برای انتقال فایل/ پوشه در سی پنل دو راه وجود دارد:
۱- فایل ها و پوشه های مورد نظر خود را انتخاب (Select) کنید و سپس آن ها را سپس آنها را بر روی پوشه ای که می خواهید به آن منتقل شوند، بکشید (Drag).
۲- در این روش بعد از انتخاب (Select) فایل ها و پوشه های مورد نظر خود، بر روی آیکن Move File کلیک کنید تا پنجره این مشابه تصویر زیر باز شود.
در پنجره باز شده مسیری که می خواهید فایل/پوشه های خود را به آن انتقال دهید، تعیین کرده و بعد بر روی دکمه Move Files کلیک کنید.

[تصویر: 21.jpg]

روش کپی کردن فایل هم همانند روش انتقال فایل است با این تفاوت که باید بجای آیکن Move File بر روی آیکن Copy کلیک کنید.

نکته: برای انتخاب چند فایل/ پوشه بصورت همزمان باید کلید کنترل (Ctrl) را نگه دارید.


روش حذف (Delete) فایل (File) یا پوشه (Folder) در سی پنل (cPanel)

برای حذف فایل (File) یا پوشه (Folder)، ابتدا باید آنها را انتخاب نمایید و سپس بر روی آیکن Delete کلیک کنید تا پنجره ای مشابه تصویر زیر باز شود.
برای حذف کردن موارد انتخاب شده باید بر روی دکمه Delete Files کلیک کنید، درغیر اینصورت برای لغو عملیات بر روی دکمه Cancel کلیک کنید.

[تصویر: 22.jpg]


تغییر مجوز ها (Permission) در سی پنل (cPanel)

برای تغییر مجوز هر فایل یا پوشه در سی پنل (cPanel)، ابتدا آن را انتخاب کرده و سپس بر روی آیکن Change Permission (که به شکل یک کلید است) کلیک کنید. تا پنجره ای مشابه تصویر زیر برای شما باز شود. در پنجره باز شده می توانید مجوزهای لازم را به فایل/ پوشه اعمال کنید.

[تصویر: 23.jpg]

همانطور که در (دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.)و (دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.)گفتم: اگر آشنایی چندانی با نحوه کار مجوز ها ندارید، نگران نباشید و همین انتخاب پیش فرض را قبول کنید. در آینده توضیحات بیشتری در این رابطه در انجمن وب استیودنت ارائه خواهیم کرد. اما برای آگاهی بهتر است بدانید که در لینوکس می توانید برای هر کاربر (User)، هر گروه کاربری (Group) و سایر گروههای (World) می توان دسترسی های خواندن (Read) ، نوشتن (Write) و اجرا کردن (Execute) را تعیین کرد که بصورت عددهای سه رقمی تعیین می شود.


روش فشرده سازی (Compress) فایل ها و پوشه ها در سی پنل (cPanel)

گاهی پیش می آید که می خواهیم چندین فایل را فشرده کنیم (مثلا برای بک آپ گرفتن از تمامی فایل ها)، برای این منظور باید فایل (File) و پوشه (Folder) هایی را که می خواهید ابتدا انتخاب کنید (مانند تصویر زیر)

[تصویر: 24.jpg]

سپس بر روی آیکن Compress (به شکل جعبه ای است با فلش سبز رنگ که جهت آن به داخل جعبه است) کلیک کنید تا پنجره ای مانند تصویر زیر برای شما نمایان شود

[تصویر: 25.jpg]

در این تصویر با استفاده از دکمه های انتخابی (Radio buttons) می توانید نوع فشرده سازی را انتخاب کنید (مثلا zip باشد یا tar یا ...). همچنین می توانید نام فایل فشرده شده را نیز انتخاب کنید (که ما در این تصویر نام آن را MyBackupFiles انتخاب کرده ایم). سپس دکمه Compress Files را کلیک کنید تا عملیات فشرده سازی شروع شود (تصویر زیر)

[تصویر: 26.jpg]

بسته به اندازه و تعداد فایلهایی که برای فشرده سازی انتخاب کرده اید، زمان فشرده سازی متغیر خواهد بود.
سرانجام پس از تمام شدن کار فشرده سازی، پنجره این مانند تصویر زیر نمایان خواهد شد که نتیجه را به اطلاع شما می رساند.

[تصویر: 27.jpg]

برای بستن این پنجره می توانید بر روی دکمه Close کلیک کنید.


روش ویرایش فایل (File Editing) در سی پنل (cPanel)

برای ویرایش یک فایل (معمولا فایل های متنی مانند txt، php، html، js و ...) از ویرایشگر متن (Text Editor) در سی پنل (cPanel) استفاده می شود.
برای این منظور ابتدا فایل متنی خود را انتخاب نموده و سپس بر روی آیکن Edit (آیکنی که دارای تصویر یک مداد است) کلیک کنید تا پنجره ای مانند تصویر زیر باز شود

[تصویر: 28.jpg]

در این تصویر باید انکدینگ (Encoding) فایل را مشخص کنید (مقدار پیش فرض را قبول کنید).
حال بر روی دکمه Edit کلیک کنید تا صفحه ویرایش گر در پنجره جدید باز شود (مانند تصویر زیر).

[تصویر: 29.jpg]

برای راحتی آموزش این تصویر را به هفت بخش تقسیم کرده ایم که با اعداد نمایش داده شده اند.
شماره یک : متن فایل است و می توانید اطلاعات فایل را تغییر داده، حذف و یا اضافه کنید.
شماره دو : آدرس و نام فایلی است که باز کرده اید.
شماره سه : انکدینگ (Encoding) را نشان می دهد.
شماره چها ر: دکمه Re-open برای باز کردن دوباره فایل استفاده می شود.
شماره پنج : دکمه Save Changes برای ذخیره تغییراتی که بر روی فایل انجام داده اید استفاده می شود.
شماره شش : دکمه Close برای بستن ویرایشگر استفاده می شود.
شماره هفت : برای تبدیل ویرایشگر متن (Text Editor) به ویرایشگر کد (Code Editor) استفاده می شود.

بعد از اعمال تغییرات در فایل و کلیک بر روی دکمه Save Changes (شماره ۵) ذخیره سازی فایل شروع می شود و درصورتی که فایل با موفقیت ذخیره شود، در بخش پایین و سمت راست ویرایشگر، پیامی مانند تصویر زیر خواهید دید

[تصویر: 30.jpg]

اما اگر تغییری در فایل ایجاد نکرده باشید و دکمه یاد شده را کلیک کنید، پیامی مانند تصویر زیر به شما نشان داده خواهد شد که به شما اعلام می کند که : "شما هیچ تغییری را برای ذخیره سازی ایجاد نکرده اید!"

[تصویر: 31.jpg]


همانطور که مشاهده کرده اید، دو آیکن دیگر به نام های Code Editor (ویرایشگر کد) و HTML Editor (ویرایشگر اچ تی ام ال) وجود دارند. تفاوت ویرایشگر کد با ویرایشگر متن (Text Editor) که در بالا توضیح دادیم در این است که ویرایشگر کد، کد ها را بصورت رنگی نمایش می دهد و خواندن کد ها را آسانتر می کند. ویرایشگر اچ تی ام ال (HTML Editor) نیز برای ویرایش فایل های اچ تی ام ال بصورت WYSIWYG است. WYSIWYG یعنی ویرایش بصورت تصویری (نه با کد) و سرواژه "What You See Is What You Get" است به معنای "هرچه می بینید، همان است که می گیرید"


دوستان و هموندان گرامی اکنون به پایان بخش دوم آموزش سی پنل رسید ایم.
اگر شما (دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.) و (دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.) را دیده باشید و نیز این آموزش را دنبال کرده باشید، باید بتوانید به راحتی فایل های خود را مدیریت نمایید.

در آموزش آینده، روش های کار با پایگاه داده (دیتابیس - Database) در سی پنل (cPanel) را بررسی خواهیم کرد.
به جرات می توان گفت که بعد از یادگیری کار با پایگاه داده، شما ۹۰ درصد کارهای لازم با سی پنل (cPanel) را یاد خواهید گرفت Blush

خواهشمند است به پاس زحمت های نویسنده از کپی برداری بدون یاد کردن نام وب استیودنت خودداری فرمایید.

برای شما دلشادی و تندرستی آرزومندم
بهرامی
اینک سخن می دارم،
برای شما ای خواستاران، و برای شما ای دانایان ، از دو نهاده ی بزرگ.
و می ستایم،
اهورا و اندیشه ی نیک را، و دانش نیک و آیین راستی را،
تا فروغ و روشنایی را دریابید،
و به رسایی و شادمانی برسید.
گاثا 3 - یسنا 30
[تصویر: farvahar.png]
 
پاسخ
[-] 7 کاربر زیر از Bahrami به مایه این نوشته سپاسگزاری کرده اند:
@mahmoud (1393-10-6 22:48), gatsby (1393-6-17 20:31), m00e00h00d00i (1392-10-17 20:42), NadAli (1392-11-23 00:25), Odin (1392-4-7 02:12), THeFiReMan (1392-5-31 02:35), رضا (1392-5-3 14:23)
#2
عالی بود Smile
 
پاسخ
[-] 6 کاربر زیر از zeinab fazli به مایه این نوشته سپاسگزاری کرده اند:
Bahrami (1392-4-6 18:02), gatsby (1393-6-17 20:31), m00e00h00d00i (1392-10-17 20:42), NadAli (1392-11-23 00:25), tardid (1392-7-8 03:40), اتم (1392-9-7 03:09)
  پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید: 1 مهمان:fixed;left : 2px;top :130px;float : left;width : 35px;height:320px;text-align:left;padding:0px;;border:0px #fff solid; background: #005ea7; background: -moz-linear-gradient(top, #005ea7 0%, #003965 100%); background: -webkit-gradient(linear, left top, left bottom, color-stop(0%,#005ea7), color-stop(100%,#003965)); background: -webkit-linear-gradient(top, #005ea7 0%,#003965 100%); background: -o-linear-gradient(top, #005ea7 0%,#003965 100%); background: -ms-linear-gradient(top, #005ea7 0%,#003965 100%); background: linear-gradient(to bottom, #005ea7 0%,#003965 100%); filter: progid:DXImageTransform.Microsoft.gradient( startColorstr='#005ea7', endColorstr='#003965',GradientType=0 ); } .tdicons a{-webkit-transition : all 0.5s ease-in-out;-moz-transition : all 0.5s ease-in-out;-o-transition : all 0.5s ease-in-out;display : block;float : left;margin : 8px;padding : 5px;font-weight : bold;color : #fff;border-radius : 8px 0 8px 0;} .tdicons img{-webkit-transition : all 0.2s ease-in-out;-moz-transition : all 0.2s ease-in-out;-o-transition : all 0.2s ease-in-out;padding:0px;} .tdicons img:hover{padding : 0px 0px 0px 8px;}